./tresc/zespol_informacje.php./include/site_tools/_site_template_2_COL.php
  • 0
    Głosów dla
    Mirage.
  • 229
    Słuchacze

    radia Disco Polo

Mirage

 
Zespół Mirage powstał na początku lat dziewięćdziesiątych w urokliwym Bielsku Podlaskim, położonym niedaleko Białegostoku. Niewielu słuchaczy polskiej muzyki tanecznej wie, że największy hit disco polo śpiewany przez znakomitą i kultową już grupę Boys – „Jesteś szalona” – jest dziełem formacji Mirage. Wyłącznym autorem tekstu i muzyki do przeboju jest Janusz Konopla. W późniejszym czasie piosenka została nagrana, jako cover, właśnie przez zespół Boys. Jesteście zdziwieni? A to jedynie niewielka część z życia zespołu, który z pewnością zaskoczy swoich wiernych słuchaczy jeszcze nie jeden raz.

Pomysłodawcą idei założenia zespołu był wspaniały wokalista, utalentowany multiinstrumentalista oraz autor większości utworów – Janusz Konopla. Artysta jest wielkim fanem muzyki disco polo i nie wyobraża sobie, by mógł tworzyć swoje hity w zupełnie innym stylu. Ceni polską muzykę taneczną za melodyjność, przebojowość oraz szczyptę romantyzmu, którą sam zawsze stara się dopieścić pisane przez siebie teksty. Wokalista pisze o realnych uczuciach, jakie towarzyszą ludziom podczas przemijającego życia. Jednak nikt nie ma wpływu na to, o czym sam tekst będzie i jaki styl muzyczny będzie przeważał w przeboju. Mimo czasów, w których większość zespołów disco polo i dance goni za trendami, Janusz robi to, co czuje w charakterystycznym tylko dla niego stylu, sprawdzającym się w jego muzyce od lat. Proces tworzenia utworu wiąże się, przede wszystkim, z akceptacją i zrozumieniem go przez samego artystę. Lider zespołu Mirage zawsze stosuje się do tej zasady.

W skład formacji, oprócz założyciela grupy, wchodzi Andrzej Konopla, brat Janusza. Rodzeństwo znakomicie uzupełnia się wokalnie. Na życzenie swoich fanów, w trakcie występów podczas imprez okolicznościowych Mirage zaprasza do udziału w koncercie uzdolnioną wokalistkę o pseudonimie Yoko. Piękna artystka doskonale ubogaca występy grupy dzięki niepowtarzalnemu i wyjatkowemu damskiemu wokalowi.

Początkowo zespół nazywał się nieco inaczej. Ich pierwszą nazwą był Miraż, dopiero z czasem zmieniła się na Mirage, tak jak nazywają się francuskie samoloty. Plusem przemiany był fakt, iż mimo odmiennej pisowni, oba słowa brzmią identycznie.

Mirage jest fenomenem, jeśli chodzi o ilość wydanych płyt. Na swoim koncie posiada ich bardzo dużą ilość. Formacja karierę rozpoczynała od wydania krążka zatytułowanego „Uśmiechnij się”. Okazał się wielkim sukcesem i sprzedał w ilości 280 tysięcy egzemplarzy. W dzisiejszych czasach tak ogromna sprzedaż graniczy niemalże z cudem. Być może kojarzycie przebój „Wiosna”, który ukazał się na tej płycie. Do tej pory jest często odtwarzany na różnorodnych, kameralnych imprezach, jak chociażby wesela. Kolejnymi znanymi albumami wydanymi przez zespół są: „Miłość bez granic”, „Zakurzone drogi”, „Andżelina”, „Ta dziewczyna i ja”, „Nie mów mi nie”, „Mamy lato”, „Ale fajnie”, „Moje życie”, „Kwiaty Cyklamenu” czy „To proste tak”. Oprócz Polskich nagrań, Mirage może poszczycić się krążkami nagranymi w języku ukraińskim, białoruskim i rosyjskim. Ich pomysł na nawiązanie do kultury wschodniej sprawdził się doskonale. Z pewnością nie bez znaczenia w tym projekcie był fakt, iż Janusz Kopla studiował muzykę w klasie gry na akordeonie na Uniwersytecie w Mińsku na Białorusi.

Formacja zawsze jest do dyspozycji swoich fanów. Oprócz dużych imprez, które grają nie tylko w województwie podlaskim, ale także w całej Polsce, występują na weselach, festynach, studniówkach i mniejszych imprezach okolicznościowych.

Mirage miał zaszczyt występować na scenie z takimi gwiazdami polskiej muzyki jak: Justyna Steczkowska, Stachursky, Golec Uorkiestra, D-Bomb, Kombi, Kalwi&Remi, Mirami i wiele innych.

Choć niektórzy podążają za muzycznymi trendami, które są niemalże kopiowane przez młodych artystów próbujących przebić się przez ogromną konkurencję na polskiej scenie muzyki tanecznej, pewne jest, że nie można zapominać o ludziach, którzy swoją działalnością tworzyli fundamenty dla muzyki disco polo i dance. Zespół Mirage to prawdziwe gwiazdy, które lata temu pojawiły się i nigdy nie znikną z pola widzenia wiernych fanów tego gatunku.

Dodaj Komentarz
Imię Nazwisko/pseudonim
Treść Komentarza
2 Online « 22 Dziś « 1 001 105 Odwiedzin