./tresc/zespol_informacje.php./include/site_tools/_site_template_2_COL.php
  • 0
    Głosów dla
    Baciary.
  • 350
    Słuchacze

    radia Disco Polo

Baciary

 
Założony przez Andrzeja i Janusza Body w roku 2002 zjawiskowy zespół BACIARY trudno ująć w jednolite kategorie muzyczne. To właśnie dzięki kombinacji góralskiego dialektu z komercyjnością muzyki popularnej, dynamiką rocka, biesiadną beztroską oraz bezpretensjonalnością disco polo powstał projekt muzyczny, którego sława sięga nie tylko poza Podhale ale nawet za granicę. Bogaty repertuar zespołu nawiązuje do zapomnianych melodii dawnych góralskich pokoleń a oryginalne, rytmiczne aranżacje sprawiają, że nogi same rwą się do tańca. Wszystko to sprawia, że energiczne koncerty kapeli są wręcz oblegane przez rzesze fanów.

Na obecny zespół, który personalnie zmieniał się na przestrzeni lat, składa się pięciu góralskich muzyków: Jan Strama (gitara), Andrzej Body (śpiew, syntezator), Janusz Body (śpiew i gitara basowa), Maciej Mardula (perkusja), Bartek Mardula (skrzypce), Władysław Lassak (akordeon). Instrumentarium zespołu składające się z jednej strony z gitar elektrycznych, syntezatora oraz perkusji uzupełniane jest przez klasyczne instrumenty, nawiązujące do folkowych tradycji podhala, jak skrzypce, czy akordeon.

Pokaźna dyskografia odsłania nie tylko rozwój muzyczny, ale także tekstowy kapeli. Nawiązująca do folkowych źródeł imprez weselnych płyta „Zabawa weselna górali” uzupełniona została przez kolejne krążki w których znajdziemy wiele piosenek w gwarze podhalańskiej, jak przykładowo „Hej se ino chłopcy wroz”, „Baciar jo se Baciar” czy „Baciarskie spiywki”. W nowszych albumach, w tym „Lazurowe spojrzenie” oraz „Lubię śpiewać, lubię tańczyć” słychać ewolucję zespołu w stronę muzyki tanecznej, który nie zapomiał o swym pierwotnym ludowym zabarwieniu.

Największe hity kapeli, takie jak „Żyję się tylko raz”, „Nic do stracenia”, „Jak się bawią ludzie”, czy „Oczy zielone”, są znane wszystkim sympatykom muzyki biesiadnej i śpiewane podczas różnych uroczystości rodzinnych bądź imprez rozrywkowych. Niewątpliwie, zespół BACIARY, łącząc tradycje góralskie z oryginalnymi, kspresyjnymi aranżami jest świeżym oddechem polskiej sceny muzycznej.

Dodaj Komentarz
Imię Nazwisko/pseudonim
Treść Komentarza
Jan Strama [08.04.2018]
czesc
ela streflik malutki [03.04.2018]
chcialam tego posuchac
Jan Strama [08.04.2018]
czesc
ela streflik malutki [03.04.2018]
chcialam tego posuchac
2 Online « 96 Dziś « 996 773 Odwiedzin